A Ferenczi Sándor Egyesület 1988. szeptember 12-én alakult Budapesten. A közhasznú szervezet azt a pszichoanalitikus hagyományt folytatja, melyet Ferenczi Sándor, Sigmund Freud munkatársa és barátja, a magyarországi pszichoanalízis megteremtője, a dinamikus pszichoterápiák előfutára alakított ki.
Ferenczi és a budapesti iskolához tartozó pszichoanalitikusok nemcsak elméleti és gyógyító tevékenységükkel járultak hozzá a mai pszichoterápiás ismeretekhez, hanem meghatározó szerepet játszottak a pszichoanalízis interdiszciplináris kapcsolataiban, az irodalomra, a társadalomtudományokra és a művészetekre gyakorolt hatásában.
Az egyesület tagjai hazai és nemzetközi szakemberek, pszichoanalitikusok, pszichoterapeuták és más tudományágak — irodalomtudomány, szociológia, etnográfia, filozófia, történettudományok — művelői.
Az egyesület tevékenysége átfogja a pszichoanalízis eszmerendszerének, elméleti és terápiás gyakorlatának kutatását és bemutatását, beleértve a pszichoanalízis kulturális beágyazottságát. Fókuszban áll Ferenczi munkásságának és a budapesti iskola örökségének feltárására és megóvása. Mindezek megvalósítása érdekében az egyesület – nemzetközi összefogással – létrehozta a Nemzetközi Ferenczi Központ és Archívum-ot a Ferenczi Házban. Az egyesület fórumokat teremt a tudományos és interdiszciplináris tanácskozások számára: konferenciák, kiadványok, kiállítások és előadássorozatok formájában; kapcsolatokat alakít ki hazai és nemzetközi társintézetekkel.
Mészáros Judit - Erős Ferenc:
Thalassa, (14) 2003, 2-3: 131-145.
1873. július 7-én, Miskolcon született. A többnyelvű családban beszéltek magyarul, németül, jiddisül és lengyelül. Sándor maga is kétnyelvű volt (magyar és német), később megtanult angolul és franciául. Nyolcadik gyerekként született a liberális zsidó értelmiségi családba, ahol 10 testvérével együtt nevelkedett. Apja a magyarsághoz való asszimiláció kifejeződéseként 1879-ben magyarosította a család nevét Ferenczire.
Az egyesület tagjai lehetnek pszichoanalitikusok, orvosok, pszichológusok, társadalomtudománnyal foglalkozó szakemberek, művészek – akik a pszichoanalízis iránt érdeklődnek.
Belépési szándékát kérjük a „Jelentkezem” gomb megnyomásával elérhető Jelentkezési lap kitöltésével és az aláírt dokumentum címünkre történő eljuttatásával jelezze – ferenczihaz@gmail.com
Tagjaink felvételéről az egyesület elnöksége dönt; a jelentkezőket írásban értesítjük.
Az egyesületi tagok felvételének rendjéről, a tagok jogairól és kötelezettségeiről, a tagság megszűnésének eseteiről az egyesület Alapszabálya rendelkezik.
Az egyesület tagjai:
Egyesület tevékenységét és működési kereteit rögzítő Alapszabály a „Letöltés” linkre kattintva érhető el.
Az egyesület közhasznúsági nyilvántartásba vételének időpontja. 1999. december 15. Közhasznúsági nyilvántartásba vételi bejegyző végzés száma: 13. Pk. 60.551/1989/12.